Produkty, które powodują głód…
Co jest numerem jeden w rujnowaniu odchudzania?
Przejedzenie. Kolejny raz nas dopadło? Nie wiedzieć kiedy, staliśmy się jego ofiarą? Otóż nie zawsze jest to kwestia „słabej silnej woli”… Istnieją produkty, które są dla nas niebezpieczne – powodują one chęć sięgnięcia po jedzenie, pomimo tego, że dopiero co skończyliśmy jeść.
Żeby było jeszcze trudniej, głód wywołane jest przez wiele czynników, które wykraczają poza uczucie pustego żołądka.
Stres, odwodnienie, brak snu… Zaskakujące jednak może wydawać się to, że jedzenie niektórych pokarmów także może wywoływać głód. Skończyłaś jeść obiad niespełna 30 min temu i pomimo pełnego żołądka, masz ochotę coś przekąsić?
Przeanalizuj swój sposób żywienia i zwróć uwagę na niżej wymienione produkty. Może to one sprawiają, że Twoja dieta zbacza na niewłaściwe tory?
1) Sztuczne słodziki
To oczywiste. Cukier sprawia, że pragniesz go jeszcze bardziej. Nieważne, że spożywasz mniej kalorii za sprawą słodzików, chodzi o sam słodki smak. Im więcej go spożywasz, tym bardziej go pragniesz…I tym ciężej będzie Ci się od niego odzwyczaić. Niestety, to nie jedyna wada słodzików. Badania wykazały, że spożywanie sztucznie słodzonych produktów (a więc napojów gazowanych, wszystkich produktów typu light, itp.) zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II. Pomijając już myślenie „skoro produkt jest light, to znaczy, że mogę zjeść do więcej”
2) Alkohol
Zapewne każdy z nas wie, w jaki sposób alkohol pozbawia nas zahamowań i pozwala nam odpuścić sobie dietę? Odkrycie naukowców z Wydziału Psychologii Uniwersytetu z Liverpoolu, wcale nie było do tego niezbędne. Jednak udowodnili oni, że po wypiciu alkoholu, jedzenie wydaje nam się dużo bardziej apetyczne. To dlatego postanawiamy coś zjeść, mimo, że nawet nie jesteśmy głodni.
3) Białe pieczywo, makaron
Kto z nas nie kocha mięciutkiego, białego pieczywa? Lub makaronu?
Niestety zboża z których zostały stworzone, zostały pozbawione najcenniejszego – włókna surowego, które to daje nam uczucie sytości. Efekt? Spożywasz rafinowane węglowodany.
Dodatkowo do wielu przetworzonych produktów, dodawany jest syrop glukozowo-fruktozowy lub kukurydziany. One z kolei oddziałują na ośrodek mózgowy odpowiedzialny za uzależnienia. Dają one chwilowe poczucie szczęścia oraz sprawiają, że chcesz jeść więcej.
Przyjrzyj się swojej diecie pod kątem wymienionych produktów.
Przestań oszukiwać się używając słodzików.
Nie dawaj sobie przyzwolenia na kolejnego drinka.
A białe pieczywo i makaron, zamień na pełnoziarniste odpowiedniki.
Efekty gwarantowane!