Jeśli lubisz trenować tricepsy, mam dobre wiadomości – istnieją dziesiątki dobrych ćwiczeń na tę grupę mięśniową. Zła wiadomość natomiast jest taka, że jest równie wiele sposobów na ich nieprawidłowe wykonanie. Tricepsy trudno wyizolować, bo umięśnienie ramion oraz pleców bardzo szybko „spieszy” im na pomoc. Musisz zatem skoncentrować się na odpowiedniej technice wykonywania ćwiczeń. Ściągania drążka są bardzo popularne i jest wiele wariantów ich wykonywania. Poniżej kilka przykładów.
Złap drążek nachwytem, zablokuj łokcie przy bokach, zajmij wygodną, stabilną pozycję, tak, abyś nie poruszał się podczas wykonywania ściągań. Zablokuj też kręgosłup, nie odchylaj się do tyłu. Masz wyglądać jak modliszka szykująca się do ataku – wyprostowany, ręce uniesione, dłonie zaciśnięte na drążku. Ściągaj go, zachowując łagodne, stałe, równomierne tempo. Kontroluj ruch powrotny w każdym jego punkcie. Dla urozmaicenia, możesz lekko odciągnąć łokcie od korpusu – poczujesz wtedy odmienny rodzaj napięcia mięśni.
Ściągania na skośnej ławce są z kolei świetne na zakończenie treningu tricepsów. Usiądź na skośnej ławce ustawionej na przeciw wyciągu – to ćwiczenie zaszokuje twoje mięśnie w nowy sposób. Ponownie dosuń łokcie do boków – jeśli będą od-stawały, to do pracy włączy się klatka.
Innym urozmaiceniem ściągań są różne rodzaje chwytu – możesz chwytać drążek jednocześnie nachwytem i podchwytem, wąsko lub szeroko. Podczas ściągań podchwytem możesz czuć się trochę dziwnie, ale wtedy odpowiednio przepracowujesz zewnętrzne głowy tricepsów. Nie martw się, że bolą cię przedramiona.
Chociaż nie jestem ich zwolennikiem, to podczas odpoczynku między seriami na inne ćwiczenia,, możesz robić ściągania jednoracy. Nie lubię ich, bo można tu łatwo oszukiwać. Często można zobaczyć kulturystów, którzy wyginają się, by zakończyć ostatnie powtórzenie w tym ćwiczeniu. Zwracaj uwagę na technikę, bo pomoże ci w zbudowaniu symetrii tricepsów.