Rozgrzewka przed treningiem
Rozgrzewka to konieczny element przed rozpoczęciem treningu we wszystkich dyscyplinach sportowych. Bezwzględnie wiec też powinniśmy pamiętać o niej również w kulturystyce. W zasadzie nie zaleca się przystępowania do żadnego intensywnego wysiłku fizycznego bez wcześniejszej rozgrzewki, gdyż nawet zwykła gra w siatkówkę czy jogging mogą okazać się dla nas nieprzyjemne i niebezpieczne w skutkach, jeśli wystawimy organizm na ryzyko wykonywania gwałtownych ruchów związanych ze skurczami mięśni, nie dając im przed tym możliwości odpowiednio się do tego przygotować i rozgrzać.
Niektórzy zajmujący się kulturystyką błędnie zakładają, że jedynie po długiej przerwie na siłowni rozgrzanie mięśni jest koniecznie. Na co dzień zaś, nie mogąc się doczekać przystąpienia do właściwego punktu planu treningowego, zmuszają swoje mięśnie do dźwigania ogromnego obciążenia, o którym to wysiłku w żaden sposób nie zostały wcześniej uprzedzone. Jednak takie założenie należy jak najszybciej opuścić i przyjąć zasadę, że w żaden inny sposób nie jesteśmy w stanie pomóc naszym mięśniom i przygotować je na zderzenie z trudnym i wyczerpującym treningiem, jak właśnie za sprawą rozgrzewki. Nie chodzi tu już tyle o, nazwijmy to, komfort samych mięśni, ile o fakt, że lekceważenie sobie podstawowych zasad związanych z kulturystycznym treningiem może nas słono kosztować, gdyż, nie rozgrzewając przed ćwiczeniem mięśnia, możemy nabawić się poważnej kontuzji. A ta z kolei może zamknąć nam na długi czas jakikolwiek wstęp na siłownię. Najważniejszym, co mięśnie zyskują dzięki rozgrzewce, jest to, że podnosi ich temperaturę, przez co następuje większe ich ukrwienie oraz zmniejszenie lepkości skurczy. Cały nasz mięśniowy układ nastawia się na wysiłek, ścięgna stają się bardziej elastyczne, rozciągliwe, ogólnie nabierają siły. Nasz układ nerwowy dostaje wcześniej sygnał o zbliżającym się wysiłku fizycznym, dzięki czemu samoistnie całe ciało i jego muskulatura pracują z większą wydajnością. Zasługa rozgrzewki polega również na tym, że wpływa na spowolnienie odkładania się w mięśniach kwasu mlekowego, przez co nasz trening staje się skuteczniejszy i dłuższy. Kulturysta w zakresie rozgrzewki może zdecydować się na ćwiczenia aerobowe, jak bieg, skakanka, rower. Ważne jest również rozciągnięcie i rozgrzanie mniejszych partii ciała, jak nadgarstki czy kark.
Jak widać powinniśmy zatem zawsze pamiętać o rozgrzewce jako o fundamentalnej części każdego kolejnego treningu. Rozgrzewka daje naszym mięśniom pewność na powodzenie i pełne wykorzystanie szans, jakie niesie ze sobą każde wykonywane po niej ćwiczenie.