Jak zbudowane są mięśnie
Mięśnie wprowadzenie!
Mięśnie są to kurczliwe elementy naszego organizmu. Ich kształt zależy od roli jaką pełnią w organizmie. Zbudowane są z tkanki mięśniowej. W wyniku skurczów mięśniowych powodują ruch poszczególnych elementów. Mięsień jest jak silnik, aby działał potrzebuje energii (paliwa), czyli cukrów (glikogen, glukoza), które transportowane są przez krew. Liczbę mięśni u człowieka określa się na 450-500 co stanowi ok. 40% masy u mężczyzn i 35% u kobiet.
Proces powstawania mięśni!
Nasze mięśnie możemy porównać na przykład do spodni. Kiedy ich używamy one się przecierają i niszczą. W końcu pojawia się dziura. Podobnie jest z naszymi mięśniami. Są one zbudowane z włókien i kiedy za często ich używamy te włókna są niszczone i pojawiają się w nich „dziury” tzw. mikro-uszkodzenia. Wróćmy do naszych spodni. Jak już się przetrą i pojawi się dziura na kolanie, to możemy jest wyrzucić albo „naprawić”. Nasz organizm regeneruje nasze mięśnie poprzez ich odbudowę, tak więc my możemy pozbyć się dziury w naszych spodniach naszywając łatę. Jest ona większa od uszkodzenia, aby dobrze je zakryła. To samo dzieje się w naszym organizmie. Układ odpornościowy dostaje informację, że włókna mięśni są zniszczone i należy je „załatać”. Dlatego wysyła tam aminokwasy, które wcześniej pozyskaliśmy z procesu trawienie. Dobiera je w odpowiedni sposób i zaczyna nadbudowywać tkankę mięśniową dzięki czemu stają się większe. Starałem się to wyjaśnić na prostym przykładzie bez zbędnych naukowych terminów. Musimy dodatkowo pamiętać, że budowa mięśni zależy od dodatkowych czynników takich jak: statusu hormonalnego, rodzaju włókien itp. Dlatego nie zawsze ćwicząc tyle samo co nasz kolega uzyskamy ten sam efekt. Ważna jest też dieta w odpowiednie składniki odżywcze, które wspomagają odbudowę naszych mięśni.
Słowo na koniec
Należy jednak pamiętać, żeby nie przeginać z treningami. Bo nie chodzi tutaj, żebyś my spędzali na ćwiczeniach po 8 godzin i ćwiczyli. To nie jest tak, że im więcej ćwiczymy tym więcej masy mięśniowej przybędzie. Musimy wszystko robić stopniowo. Liczba komórek organizmu jest kontrolowana i nie ma możliwości jej pomnożenia.