Historia fitness

Historia fitness

Historia fitness
Historia fitness

Początki fitnessu należy łączyć wraz z rozpowszechnieniem podstawowej formy gimnastyki rekreacyjnej jaką jest aerobik. Powstał w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych. Wynalazcą tej formy treningowej był dr Kenneth Cooper, trener wojskowych jednostek specjalnych.

W 1968 roku wydał on książkę pt; „Aerobic”. Następne to; „New Aerobic” oraz „Aerobic for Women”.

Ćwiczenia “aerobowe” (tlenowe) charakteryzują się specyfiką działania układu krążenia, oddech ćwiczącego pracuje w ten sposób, aby organizm mógł w trakcie ćwiczeń pobierać dostatecznie dużo tlenu i unikać okresów niedotlenienia.

Drugim i zarazem bardziej znanym symbolem aerobiku jest, popularna w czasach 80 aktorka Jane Fonda.

W 1979 roku, Jane podczas kręcenia filmu pt. “Chiński syndrom” złamała nogę. Miała niewiele czasu, do roli w następnej ekranizacji filmowej, wiec musiała znaleźć szybki sposób na wyleczenie i zregenerowanie uszkodzonej nogi. Wybrał się do klubu, w którym prowadzono zajęcia gimnastyczne dla kobiet.

Była ona prowadzona w szybkim tempie, w rytm dyskotekowej muzyki. Po tygodniu efekty były zadziwiające i noga aktorki wróciła do dawnej sprawności.

Zauroczona aerobikiem otworzyła swój fitness klub – FONDA’S STUDIO w Los Angeles. Występowała w telewizji, nagrywała kasety wideo i wydawał książki powodując ogromne zainteresowanie wśród społeczności fitnessem.

W Polsce aerobik został rozpowszechniony 1981 roku. Pierwszą propagatorką tej formy była Hanna Fidusiewicz, gimnastyczka i absolwentka AWF w Warszawie. Była ona pierwszą polką, która ukończyła specjalistyczny kurs aerobiku w Paryżu.

Początkowo zajęcia prowadziła w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W 1983 roku za zgodą Stołecznego Ośrodka Sportu otworzyła pierwszy w Polsce fitness klub – Fitness Klub “POD SKOCZNIĄ” w Warszawie.

Od tamtego czasu liczba fitness klubów rosła z roku na rok. Otwierane coraz to nowszych miejscach na uprawianie aerobiku jest modne do dziś. Równolegle z zajęciami oferuje się siłownię jako alternatywę ćwiczeń dla mężczyzn, sauny itp.

Wasze komentarze

rola5
19.01.2009 8:45:26


A mi bardzo się podoba ta historia
Można się wszystkiego dowiedzieć

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *