Jak zaplanować trening?
Ażeby zaplanować trening, musimy dobrze się do tego zabrać. Wygląd treningu w kulturystyce wiąże się bezpośrednio z misją, jaki planujemy osiągnąć po jego odbyciu. Im lepszy i odpowiedniejszy dla zrealizowania zamierzeń zafundujemy sobie trening, tym efektywniejsza okaże się nasza praca nad zmianą na lepsze sylwetki.
Na sam początek konieczne jest zastanowienie się, co jest nam potrzebne, aby właściwie zaplanować nasz trening. Nieprawidłowo dobrany cykl ćwiczeniowy może bowiem, pomimo tego, że włożyliśmy w jego realizację bardzo kilka trudu i wysiłku, nie przynieść żadnych efektów, albo, co gorsza, dosłownie odwrotne. Ani jedna osoba nie lubi, kiedy jego ciężka praca idzie na marne, bądź też odbija się na nas negatywnie. Dlatego najlepiej zrobimy, o ile zaczniemy od zorganizowania sobie specjalnie na tę okazję notatnika, z którym, bez obaw o pominięcie jakiegoś detalu czy detalu treningu, będziemy mogli spokojnie go odbywać. Notatnik da nam jasny obraz naszych postępów. Umożliwi również na wyłapanie i poprawienie ewentualnych błędów wkradających się w nasz cykl treningowy. Łatwo jest bowiem, posiadając spis wszystkich dokonywanych ruchów i wiążących się z nimi, oczekiwanych do uzyskania efektów, sprawdzić skuteczność, z jaką na nas podziałały. Jeżeli nie podziałały, oznacza, że, albo w naszym planie coś nie grało, lub opracowaliśmy go w metodę nieprawidłowy. Do wytworzania dobrego planu potrzebne jest uświadomienie sobie celu, do jakiego właśnie w kulturystyce dążymy. Jego wybór pociąga za sobą konieczność dobrania odpowiednich pod kątem proporcji, czyli częstotliwości i intensywności powtarzania oraz stosowania, części składowych, na których opierają się treningi. Owe części składowe to przede wszystkim cyfra serii oraz dodatkowo powtórzeń, wielkość obciążeń i długość przerw. Prócz tego istotne jest ustalenie i rozpisanie częstotliwości odbywania samych treningów , a oprócz tego ich, zależnej od zamierzonego celu, różnorodności. Należy to czynić z uwzględnieniem kolejno następujących po sobie tygodni. W rozpisce takiej niezwykle ważne jest też zaznaczanie miejsc na użycie sensownie rozłożonych i adekwatnych do wykładanych w ćwiczenia trudów przerw na regenerację organizmu. Warto zdawać sobie sprawę również o przydatności planowania długofalowego, a nie tylko na kilka następnych treningów.
Na koniec wydaje się właściwe zwrócić uwagę na jeszcze inną kwestię, a mianowicie na nasz stopień zaangażowania w kulturystykę. Na pewno bowiem amator nie może na początku planować przebiegu swych treningów jednakowo, jak zawodowy kulturysta. Zatem zanim postawimy przed sobą cel i zabierzemy się do planowania treningu mającego pomóc go osiągnąć, musimy też być świadomym prywatne indywidualne, bieżące, sposobów.