Rodzaje ćwiczeń fitness
Ćwiczenia aerobowe:
Ćwiczenia aerobowe określane również jako ćwiczenia układu krążenia, to zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na usprawnienie wydolności naszego organizmu, to wysiłek, podczas którego do mięśni i narządów ciała dociera więcej utlenionej krwi.
Wymuszają na sercu i płucach cięższą pracę, wzmacniając je i poprawiając ich kondycje. Poprawiają pracę układu krwionośnego i oddechowego ponadto uelastyczniają żyły, wzmacniają mięsień sercowy, obniżają poziom cholesterolu we krwi. Tradycyjnymi formami ćwiczeń aerobowych są: kolarstwo, biegi narciarskie, biegi długie, pływanie zwłaszcza długodystansowe, jazda na rowerze, jogging a nawet spacerowanie czy gra w koszykówkę. Również sprzęt fitness, sprzęt kardio taki jak: rowery treningowe, steppery czy wioślarz.
Starajmy sie wykonywać ćwiczenia w jednostajnym tempie, wtedy nasze serce będzie biło równo, dzięki czemu przepływ krwi będzie szybszy i zwiększy ilość dostarczanego tlenu do każdej komórki naszego ciała. W znaczny sposób obniżymy ryzyko choroby wieńcowej czy zawału serca, powiększymy pojemność naszych płuc. Regularne ćwiczenia są jednym z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.
Trening najlepiej jest wykonywać, zaraz po treningu siłowym, kiedy poziom glikogenu jest najniższy i nie powinien trwać mniej niż 30 minut gdyż dopiero po tym czasie spalana jest tkanka tłuszczowa.
Ćwiczenia anaerobowe:
Są to ćwiczenia krótkotrwałe, o dużej intensywności zużywające tlen zawarty w mięśniach. Podczas ich wykonywania natężenie pracy jest tak wysokie, że układ krwionośny nie jest w stanie dostarczyć należytej ilości tlenu. Ćwiczenia aerobowe wywołują gwałtowny wzrost pracy serca i ciśnienia krwi. Prowadzi to do wcześniejszego pojawienia sie stanu zmęczenia – konsekwencją czego jest skrócenie czasu ćwiczeń. Podczas wysiłku anaerobowego, następuje moment kiedy zaczyna brakować nam tlenu i przechodzimy na wykorzystywanie zapasów energii, który nazywany jest progiem beztlenowym. Ćwiczenia takie pomagają nam w osiągnięciu lepszych wyników sportowych.
Ćwiczenia takie mogą trwać bardzo krótko, zaliczamy do nich biegi krótkodystansowe, sprint, podnoszenie ciężarów a nawet popychanie samochodu .
Ćwiczenia oporowe:
Ćwiczenia oporowe zwane też siłowymi zwiększają siłę i masę mięśni, a także wytrzymałość kości, poprawiają wytrzymałość ścięgien i więzadeł, obniżają poziom cholesterolu. Redukują zbędną tkankę tłuszczową.
Ćwiczenia te prowadzą do wzrostu siły mięśniowej poprzez zmuszanie ich do większej niż zwykle pracy. Istnieją ich różne formy: gimnastyka zdrowotna (przysiady, pompki), ćwiczenia w wolnym obciążeniu (drążek z ciężarkami) lub przy użyciu maszyn obciążających. Zazwyczaj sesja trwa około 30 minut. Jeżeli wykonujemy ćwiczenia dwa do trzech razy w tygodniu, możemy zauważyć wzrost siły oraz wielkości ćwiczonych mięśni. Jest to spowodowane przyspieszeniem różnych reakcji chemicznych w komórkach naszych mięśni. Największe zmiany zachodzą w przeciągu kilku pierwszych miesięcy regularnego treningu. Zmniejszają poziom tkanki tłuszczowej. Dzięki niemu szybko zauważymy wzrost napięcia mięśniowego i masy.
Ćwiczenia izometryczne:
Pozwalają w szybki sposób wzmocnić mięśnie, bez potrzeby użycia specjalnego sprzętu. Jest to rodzaj ćwiczeń, kiedy mięśnie kurczą się ale stawy pozostają nieruchome. Możemy wykonywać je prawie wszędzie, ich trening polega na napinaniu mięśni bez ich rozciągania. Wykonując ćwiczenia zazwyczaj opieramy się o nieruchomą powierzchnię, przyciskając dłonie do ściany. Są często wykorzystywane w rehabilitacji, gdyż dokładnie pozwalają wyodrębnić słabsze miejsce, a następnie zastosować ćwiczenia wzmacniające pod odpowiednim kątem zgięcia stawu. Doskonale wpływają one na gęstość mięśni. Trening taki stosowany od czasu do czasu pozwoli nadać mięśniom nowy kształt, utwardzić je i nadać bardziej wyrazisty wygląd. Ryzyko wystąpienia kontuzji jest minimalne.
Ćwiczenia giętkości:
Są to ćwiczenia rozciągające, prowadzące do wzrostu długości mięśni oraz zwiększenia zakresu ruchu w stawach. Serie skoordynowanych ruchów mające na celu rozluźnienie a także rozciągnięcie tkanki mięśniowej i łącznej.. Mogą być wykonywane jako seria różnych ćwiczeń gimnastycznych tj: joga, taniec lub tai-chi. Każde ćwiczenie rozciągające powinno trwać od minuty do dwóch. Chociaż korzyści z ćwiczenia giętkości nie są tak spektakularne, jak w przypadku ćwiczeń tlenowych, czy siłowych, to i tak regularne ich powtarzanie (2-3 razy w tyg.) może odgrywać ważną rolę w zachowaniu zakresu i łatwości wykonywania ruchów- szczególnie u osób w starszym wieku. Poprawiają postawę i zapobiegają urazom, są też ważne w procesie rehabilitacji, gdyż prowadzą do rozluźnienia mięśni.
Wasze komentarze
za przeproszeniem, a po co Ci ćwiczenia?
a ćwiczenia giętkości to jakie np? strasznie mnie interesuje wszystko co związane z rozciąganiem mięśni, gimnastyką itp….pomożecie?
M.
witam mam wielką prośbę….mam 19 lat i pozbyłam się mojej nadwgi zaledwie w ciągu 6 miesięcy (straciłam ok 25 kg) poprzez codzienną gimnastykę w połączeniu z dietą- wiem że to wielki sukces:) obecnie ważę 70 kg przy wzroście 170 cm, ale… chciałabym żebyści mi polecili jakiś skuteczny zestaw ćwiczeń na płaski brzuch (ogółem talię osy). bo poprzez mają dietę i ćw najwięcej cm straciłam w okolicy bioder, nóg, lecz w ok brucha w nieco mniejszym rezultacie. z góry dziękuję za radę:) pozdro. KAROLA:)
Miałam 6 tygodni unieruchomioną nogę z powodu naderwania mięśnia brzuchatego łydki. Ćwiczenia i zabiegi rehabilitacyjne zacznę 28 lipca (kolejki). Czy mogę wcześniej sama zacząć jakieś ćwiczenia? Pozdrawiam:-)
Mam 17 lat, 163 cm wzrostu, ważę 49 kg i mam pytanie odnośnie tego czy ktoś może podać mi strone z konkretnym zestawem ćwiczeń fitness ktróre mogłabym wykonywać. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuje =) oraz pozdrawiam wszystkich
do karoli jak straciłaś to 25 kg jakie ćwiczenia wykonywałas i jaka diete uzywalas?
jaka to była dieta że aż tyle w tak krótkim czasie można schudnąć? proszę napiszcie jaka to tajemnica w tym sukcesie? Ja mam słabą wolę i nic mi nie ubywa kilogramów mam wrażenia że nawet przybywa. Mam 160cm i 58kg więc nie za fajnie zaczyna wyglądać mój brzuch….moje diety do tej pory nie działają..
witam, mam 165cm wzrostu i ważę 64kg także najprawdopodobniej mam prawidłową masę ciała, jednak mój brzuch nie najlepiej wygląda =/ czy moglibyście polecić jakieś ćwiczenia na płaski brzuch? z góry dziękuje i pozdrawiam 🙂
Może brzuszki…. na początku jest bardzo ciężko ale trening czyni mistrza.
Powodzenia:o)
Hej:)) mam mały problem…
Mam 19 lat i 164 cm a ważę 72 kg;/
Już wiele razy się odchudzałam i jakoś potrafiłam się zmotywować. Teraz jest mi ciężko. Potrzebuję jakiś ćwiczeń i dobrej diety, żeby powrócić do formy.
witam.ja również myślę poważnie o odchudzaniu.jestem młoda bo mam 25 lat a już nie umię dobiec do autobusu.nie wiem czemu ale ciągle jem i wogóle sie nie ruszam.moje wszystkie mięśnie zastygły i sie rozleniwiły jak ja sama.może ktoś mógłby mi pomóc i napisać jakie cwiczenia (narazie te najsłabsze) mogłabym wykonywać?codziennie o te 10 min.dłużej żeby moje mięśnie znów przyzwyczaić choćby do minimalnego wysiłku.bo jest tragicznie ze mną.pozdrawiam.
ja zaczęłam regularnie chodzić na Jukari – to taki fitness na linach dla kobiet, świetny trening, pracują wszystkie mięśnie i dużo śmiechu przy tym jest:) schudłam 5 kg w 2 miesiące
chodze na silownie i robie na orbitreki 25 do 30 minut potem cwicze rozne partie ciala trwa wszystko ok 1 godziny i nic nie umiem schudnac DLACZEGO?????
robie 100 brzuszków i skacze na skakance a chce schudnac z brzucha
Witam piszę bo mam ogromną prośbę. Jestem szczupła osobą mam 163cm wzrostu i ważę zaledwie 45kg 🙁 chciałabym abyście dali na stronkę jakieś zestawy ćwiczeń dla takich dziewczyn jak ja. Z góry wielkie dzięki.