Przystępujemy więc do składania kajaka:
1. Po wybraniu odpowiedniego miejsca tzn. czystego, równego, nie piaszczystego, ale najlepiej trawiastego — rozciągamy powłokę gumową, a następnie segregujemy części. By ułatwić montaż, układamy wybrane części przy powłoce, składając je tak, by części dziobowe znajdowały się w przedniej części powłoki, zaś rufowe przy tylnej.
Aby montaż szedł sprawniej, jeszcze w domu odpowiednio oznakowujemy poszczególne elementy, tak aby każdy miał swój znak orientacyjny, co ułatwi nam bardzo składanie, a tym samym unikniemy zbędnego wyszukiwania i biegania.
2. Po zmontowaniu części dzioba szkieletu, a następnie tylnej części, wprowadzamy przednią konstrukcję do części dziobowej powłoki, a następnie analogicznie postępujemy z tylną częścią konstrukcji.
Sprawdzamy, czy dziób i rufa są należycie włożone do powłoki, a następnie części podnoszonej drabinki naciskamy w dół i przekręcamy zakrętki. W ten sposób uzyskujemy dokładne napięcie składaka. W wypadku jakiegoś oporu lub gdy któraś z części nie została połączona czy też wyskoczyła, musimy zluzować drabinkę i po poprawce ponownie doprowadzamy je na swoje miejsce.
3. Zamocowujemy pozostałe żebra, uważając na oznakowanie, przewlekamy pręty w łożyska i łączymy je z odpowiednimi tulejkami prętów dziobowych i rufowych.
4. Wstawiamy i łączymy listwę-bortnicę, a następnie zakładamy falochrony, uważając, aby płótno pokładu zostało właściwie wprowadzone w rowek falochronu.
5. Dokręcamy śruby żeber uprzednio wsuwając oparcia w otwory falochronu. Z przodu zakładamy zwornik, z tyłu zaś burtę tylną i mocno skręcamy śrubami.
6. Pozostałe czynności to założenie siedzenia, steru, orczyka steru, linek sterowych. Na zakończenie zakładamy fartuch w nacięcia bortnicy-falochronu.
7. Złożony już kajak przenosimy na wodę i mocujemy go cumką do brzegu.
O wiele więcej kłopotu, jeśli chodzi o transport, sprawi nam popularny kajak sztywniak — ze sklejki wodoodpornej produkowany w Polsce „P—36″, dwójka PTTK (cena 2100 zł) oraz wiele innych typów wykonywanych systemem chałupniczym.
Kajak sztywny wykonany ze sklejki, płótna brezentowego, forniru, a ostatnio z tworzyw sztucznych, musi być stateczny, pakowny, wygodny.
Szkielet w/w kajaka składa się z desek burtowych, stępki, wręgów i wzdłużników kokpitowych, dna i pokładu z materiałów wodoodpornych.
Wyruszając na wodę sprawdzamy, czy kajak posiada: wiosła dwupiórowe (pożądane wiosła składane), stery z linkami, oparcia, drabinkę, fartuch, cumkę, banderkę. Jeśli myślimy o żeglowaniu, zabieramy także: żagiel, linki, miecze, dryfkotwę lub statecznik, linki do holowania, no i oczywiście kapok i poduszkę gumową w pokrowcu.
Wymieniłem wyżej dwa typy jednostek pływających, najczęściej używanych przez turystów kajakowców na naszych wodach. Coraz częściej pojawiają się także na szlakach turystycznych jedynki-składaki, skorupiaki z mas plastycznych i blachy aluminiowej oraz kanadyjki (tzw. kanu). Te ostatnie mimo wielkich zalet (pakowne i wygodne ze względu na dużą pojemność wnętrza i możliwość noclegu w łodzi).