Po sezonie naprawiwszy dokładnie uszkodzenia poduszki czyścimy i przesypujemy ją talkiem, składając w miejscu suchym i przewiewnym.
Nieodzownym wyposażeniem turysty są kuchenki. O ile z zakupem kuchenki spirytusowej typu „Beskid” czy też typu „Wisła” nie będziemy mieli kłopotu, o tyle przy zakupie kuchenki benzynowej wynikną już dość poważne” trudności, ze względu na małe dostawy rynkowe. Jeśli idzie o kuchenki gazowe, to turyści-kajakowcy chętnie z nich korzystają z uwagi na ich zalety. Bardziej praktyczna wydaje się jednak kuchenka benzynowa, która odznacza się tym, że zużywa mało paliwa, nie brudzi, ma możliwość regulacji płomienia, a przede wszystkim jest tania w eksploatacji. Wadą jej jest to, że wymaga osłony parawanikiem przed wiatrem.
Kuchenki spirytusowe, tzw. kochery, mają tę zaletę, że są bezpieczne, łatwe w użyciu, proste w budowie, wyposażone w komplet naczyń, z osłoną przed wiatrem. Wadą ich jest, że brudzą naczynie i nie są ekonomiczne w eksploatacji. Kuchenki gazowe (butan, propan) zyskują coraz więcej zwolenników ze względu na swe duże zalety ekonomiczne (jeden ładunek kilogramowy wystarcza na 48 godzin), nieskomplikowaną obsługę, nie brudzą naczyń.
Wyruszając na wędrówkę musimy uniezależnić się od zakupów paliwa w ciągu pierwszych 2—3 dni, toteż zabieramy ze sobą 2—3 litrowy zapas w bańce blaszanej.
Po sezonie kuchenkę i bańkę z zewnątrz oczyszczamy, a otwory (dyszki) przeczyszczamy drucikiem, pakujemy do pokrowca i w miejscu suchym składamy na okres zimowy. Uzupełnieniem kuchenki spirytusowej są garnki aluminiowe; w zestawie „Beskid” znajdujemy 2 garnki, 1 patelnię, uchwyt, osłonę. W zestawie „Wisła” znajdują się 3 garnki, patelnia, uchwyt, czajnik, zaparzaczka, deseczka do krajania.
Komplet wyposażenia kuchennego winien zawierać:
2 garnki aluminiowe z pokrywkami służącymi jako patelnie,
1 czajnik,
2—3 kubki do herbaty-kawy,
1 uchwyt,
2 pudełka aluminiowe płaskie (sypkie artykuły),
1 maselniczkę aluminiową,
1 pudełko tzw. śniadaniówkę,
2 noże, 2 widelce, 2 łyżki (nierdzewne),
1—2 nożyki do konserw,
1 zaparzaczka do herbaty.
W/w drobiazgi zabezpieczamy przed zniszczeniem lub zgubieniem w specjalnie uszytych pokrowcach. Pamiętaj utrzymywać naczynia w należytym stanie i czystości, po każdym użyciu wymyć i starannie wypłukać. Po sezonie dokładnie oczyszczone i wysuszone naczynia składamy do pokrowca. W wyposażeniu naszym nie powinno zabraknąć turystycznej łopatki tzw. saperki. Saperka ma wielostronne zastosowanie w naszej wędrówce kajakowej. Służy nam do wielu prac: okopujemy nią namioty, ogniska, wykopujemy doły-latryny, doły na śmiecie, likwidujemy nią wszelkie ślady na biwaku, zakopując doły, rowki, paleniska. Saperka po naostrzeniu jednej krawędzi spełnia także rolę siekierki. Po każdym użyciu należy saperkę oczyścić, by nam nie rdzewiała, po spływie zaś, oczyszczona, wysuszona i lekko pociągnięta tłuszczem, winna być przechowana w uszytym przez nas brezentowym pokrowcu.