Zakup sprzętu narciarskiego -parę porad

Zakup sprzętu narciarskiego -parę porad

Jeśli postanowiliśmy już zakupić własny sprzęt dla siebie należy zwrócić uwagę na parę istotnych szczegółów. Najważniejszym jest, aby nie kierować się wyglądem nart. Wiadomo, że każdy na to patrzy a dziewczyny to już przesadnie, narty muszą im pasować do torebki, plecaka czy do czegoś innego kolorystycznie, ale prawdą jest, że przy nartach jest to ostatnia rzecz, jaką powinno się kierować przy wyborze.

Narty
Najistotniejszymi szczegółami, na jakie należy zwrócić uwagę to nasz wzrost, waga oraz umiejętności. Jest to ważne, ponieważ prawidłowo dobrane narty powinny być tak by ich długość była o 10 – 15 cm krótsza niż wzrost narciarza. W tym miejscu należy pamiętać, że im dłuższe narty tym bardziej wymagające i przeznaczone dla narciarza o lepszych umiejętnościach, z kolei za krótka narta spowoduje utratę stabilności. Natomiast od wagi narciarza uzależniona jest twardości nart. Niestety nie określono jednoznacznie, jaka musi być twardość narty do wagi, ponieważ każdy producent stosuje inne skale. Narty dzielimy na biegowe, zjazdowe i skokowe. Wśród początkujących narciarzy największą popularnością cieszą się narty zjazdowe carvingowe. Od tego typu nart powinno się zaczynać swoją przygodę z nartami, ponieważ ułatwiają one „stawianie pierwszych kroków” na śniegu. Narty carvingowe wypaczają najwięcej błędów narciarza, ułatwiają również skręcanie. Narty carvingowe nie mają prostej linii, są zwężone, bardzo często porównuje się je do talii (zdjęcie poniżej przedstawia typową nartę carvingową, chyba nie muszę wspominać, że trzeba na nie kliknąć aby otwarło się w pełnym rozmiarze ?:)):

Buty narciarskie.
W przypadku zakupu butów narciarskich również należy się kierować głównie wygodą w obuwiu. Nie należy kupować na siłę pod kolor. Kupując buty narciarskie należy liczyć się z tym, że będą one narciarzowi służyły zapewne dużo dłużej niż pierwsze narty. Odradzam zakup w ciemno na przykład allegro nawet, jeśli widnieje na aukcji nasz rozmiar. Rozmiar rozmiarowi nierówny, najpierw należy but przymierzyć i to w grubszej skarpecie narciarskiej, aby nie kupić za małego. Ponadto but pod żadnym pozorem nie może być zbyt duży. Musi być idealnie dopasowany, bardzo często niewygoda wychodzi po jakimś czasie najlepiej wybrać się do sklepu na trochę dłużej i na przykład przy mierzeniu buta pochodzić w nim po sklepie około pół godziny. Dopiero po takim sprawdzeniu można zakupić identyczny rozmiar i model buta przez Internet (jeśli już na taką formę zakupu się zdecydujemy). Przy zakupie ważna jest również twardość buta, pamiętajmy dla początkujących narciarzy nie może być za duża. Na rynku dostępne są buty z przełącznikiem do chodzenia i do jeżdżenia, co ułatwia poruszanie się w nich w drodze na stok. Ponadto buty Fischer`a są wyposażone w system SOMA, który umożliwia minimalne rozchylenie przodu stopy względem pięty (stopy nie muszą być ułożone wtedy idealnie równolegle jak narty). System SOMA jest bardzo wygodny i zmniejsza ryzyko urazów.

Kijki
W kijkach narciarskich ważnym kryterium jest ich wykonanie. Muszą one być wytrzymałe i lekkie. Długość kijka powinna być dobierana w następujący sposób. Stojąc wyprostowanym należy złapać kijki odwrotnie tuż pod śnieżynkami (co będzie jednoznaczne z długością kijka wbitego w śnieg). Prawidłowo dopasowany kijek jest wówczas, gdy ramię i przedramię tworzą kąt prosty.

Wiązania
Wiązania są przeznaczone do łączenia buta narciarskiego z nartą. Wiązania muszą być idealnie spasowane z nartą wyregulowane. Wiązania muszą posiadać mechanizmy wypinające buty z narty w przypadku upadku. To tak ważne, że większość producentów nart sprzedaje swoje produkty z dedykowanymi do nich wiązaniami. To wiązania mają największy wpływ na bezpieczeństwo narciarza i od nich zalezą w dużej mierze skutki upadku. Regulacja takich wiązań musi być dostosowana do wagi narciarza oraz do jego umiejętności. Od regulacji wiązania zależy, w którym momencie narta się wypnie (nie może się wypinać za wcześniej, ponieważ może to nastąpić w chwili normalnej jazdy, ani za późno, ponieważ narciarz może odnieść uraz).

Akcesoria
Akcesoria dodatkowe to strój narciarski, gogle itp. Nie ma sensu wspominać tutaj o zakupie odzieży, w tym przypadku należy tylko zwrócić uwagę na jakość wykonania (szczególnie suwaków i szwów). Ważniejszą częścią garderoby są rękawiczki. Z doświadczenia wiem, że najszybciej się niszczą (przynajmniej w moim przypadku:)), ponadto nie należy zapomnieć o czapeczce – bardzo ważne w przypadku chłodniejszych dni. Poza tym należy zadbać o to, aby strój i rękawiczki nie przepuszczały wilgoci. Pod strój warto założyć bieliznę termoaktywną. Bielizna taka utrzymuje ciepło, jednocześnie pozwala skórze oddychać i przepuszcza wilgoć, co przy poceniu się w przypadku jazdy może okazać się bardzo ważne. Innym bardzo ważnym dodatkiem są gogle lub okulary. Dzięki temu dodatkowi można jeździć przy opadach śniegu (nie oślepia on podczas jazdy uderzając w oczy) oraz w przypadku dużego słońca śnieg potęguje siłę promieni słonecznych i czasami bez okularów się nie da jeździć. Producenci produkują już okulary i gogle, które nie zbierają pary. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup okularów przeciwsłonecznych, w których można zamienić cześć zachodzącą za uszy na gumkę.